Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

Art

Sign up for the News Update.

Sub Navigation

Top

Home > breadcrumbs: Activities & Athletics > breadcrumbs: Art >

Working...

Ajax Loading Image

 

Students Participate in Art Fair

May 01, 2018

High school students from CR-B participated in the annual Rolling Valley Conference Art fair, hosted by Exira-EHK, on April 25-26.  The students' work resulted in 55 awards for CR-B: 9 - 1st place, 8 - 2nd place, 6 - 3rd place, 6 - 4th place, 7 - 5th place, and 19 honorable mentions.  Below is a complete list of results.  Way to go Crusaders!

Kylee Hartl

1st place acrylic non-representational

1st place scratchboard

2nd place mixed media

2nd place acrylic-representational

4th place watercolor

HM acrylic painting

 

Jared Smouse

2nd place charcoal drawing

5th place watercolor

 

Ella Heiderscheid

3rd place watercolor

 

Peyton Clipperton

1st place printmaking

 

Sammi Jackson

5th place printmaking

 

Alexa Culbertson

2nd place printmaking

2nd place 2D design

HM mixed media

 

Sybrina Stice

HM charcoal drawing

 

Davina Hoggatt

3rd place printmaking

 

Chloe Parkis

4th place printmaking

HM 2D design

 

Megan Dentlinger

1st place colored pencil

1st place color photography

2nd place glass

5th place color photography

HM printmaking

HM b&w photo

HM small scale sculpture

 

Cassidy Baker

HM printmaking

HM 2D design

 

Brian Stone

1st place large scale sculpture

HM printmaking

 

Jacob Reiling

HM printmaking

 

Rayna Doty

1st place 2D design

3rd place textiles & fibers

4th place small scale sculpture

HM large scale sculpture

HM general crafts

 

Tyalor Pevestorf

1st place textiles & fibers

1st place general crafts

5th place 2D design

4th place large scale sculpture

HM hand-built ceramics

 

Shayla Shirbroun

HM 2D design

 

Madison McLaughlin

5th place mixed media

 

Mira Esdohr

3rd place general crafts

4th place color photography

5th place b&w photo

 

Lexie Davis

2nd place pastel drawing

 

Dalton Arnold

2nd place textiles fibers

3rd place glass

5th place glass

 

Carter Hilgenberg

3rd place large scale sculpture

4th place glass

HM textiles & fibers

HM glass

HM small scale sculpture

 

Choloe Hilleshiem

HM watercolor

Back To Top